OBJAWY ODSTAWIENIA (RZUCENIA) PALENIA

Nie otruwaj swojego dziecka!


Objawy odstawienia nikotyny

Objawy
Przyczyna
Postępowanie
Wzmożony
kaszel
Świadczy o odzyskiwaniu przez oskrzela funkcji oczyszczających. Kaszel zazwyczaj mija po kilkunastu dniach. Pij więcej wody i soków owocowych. Tabletki przeciwkaszlowe stosuj tylko w razie silnego kaszlu.
Ból głowy Związany jest z obniżającym się stężeniem nikotyny we krwi. Możesz odczuwać również większą podatność na stresy. Staraj się głęboko oddychać, co pomoże Ci się zrelaksować. Więcej odpoczywaj.
Trudności
z koncentracją
Związane jest to również ze zmniejszającym się stężeniem nikotyny we krwi. Głęboko oddychaj, aby dostarczyć więcej tlenu do mózgu. Staraj się uprawiać więcej ćwiczeń fizycznych.
Suchość (ból)
gardła
Tytoń powoduje podrażnienie gardła, ale jednocześnie znosi ból. Nie drażnisz już gardła dymem tytoniowym, ale i nie znosisz już bólu spowodowanego przez uprzednio wywołane podrażnienie. Przyjmuj więcej płynów: wody i soków owocowych. Tabletki i środki w aerozolu stosuj tylko w razie potrzeby.
Nadpobudliwość Jest również związana ze spadającym stężeniem nikotyny we krwi. Pij dużo wody i soków owocowych, aby "wypłukać" nikotynę i inne substancje chemiczne.
Obstrukcja Nikotyna pobudza perystaltykę jelit. Jej brak powoduje rozleniwienie jelit przez co pasaż pokarmowy będzie wydłużony do czasu, gdy Twój organizm nie przystosuje się do tych warunków. Spożywaj więcej płynów i produktów zawierających błonnik. Jedz więcej świeżych owoców i warzyw, suszonych śliwek, spożywaj otręby pszenne aż do ustąpienia objawów. Jest do naturalny sposób pobudzenia pasażu pokarmowego.
Wzmożone
uczucie głodu
Brak nikotyny powoduje odblokowanie zmysłów węchu i smaku i dlatego jedzenie lepiej smakuje. Poza tym wkładaniem jedzenia do ust i gryzieniem kompensujesz wyuczony nawyk trzymania czegoś w ustach. Przestrzegaj zaleceń dietetycznych: jedz owoce, warzywa oraz potrawy niskokaloryczne i lekkostrawne, pij dużo wody mineralnej i soków owocowych.

Główne objawy towarzyszące rzucaniu palenia

Rozdrażnienie, niepokój, depresja. Uświadom sobie, że wszystkie te objawy są przejściowe i żaden z nich nie stanowi zagrożenia dla życia, w przeciwieństwie do kontynuowania palenia! Twoje zachowanie może różnić się w czasie odzwyczajania się od palenia. Istnieją praktyczne metody aby zmniejszyć uciążliwość tych objawów.

ROZDRAŻNIENIE
Często osoby rzucające palenie stają się poddenerwowane, a najgorsze momenty to pierwsze dni bez palenia tytoniu. Głównie daje się to we znaki rodzinie i wystawia na próbę cierpliwość najbliższych. Zazwyczaj uciążliwość ta trwa 3-4 tygodnie, po upływie, których nastroje wracają do stanu mniej lub bardziej normalnego.

Co zatem można zrobić?

  • WŁĄCZYĆ ALARM - daj znać, uprzedź innych: przyjaciół, rodzinę, kolegów w pracy, że Twoje nastroje mogą być nieprzewidywalne przez 3 lub 4 tygodnie.
  • UNIKAĆ KONFLIKTÓW - jeśli pojawi się konflikt, czy konfrontacja najlepszym sposobem będzie unikanie ich. Wyjdź z pokoju, mieszkania, czy innego miejsca, w którym pojawia się powód do sprzeczki.
  • PRZEPRASZAĆ - tylko małym dzieciom trudno przyznać się do winy, dorośli niestety często postępują tak samo! Proste słowo PRZEPRASZAM może uczynić cuda. Jeśli zachowałeś się niewłaściwie, przeproś za to.
  • NIEPOKÓJ
    Może się zdarzyć, że nie będziesz wiedzieć co ze sobą zrobić po rzuceniu palenia. Możesz niespokojnie krążyć, mieć trudności z podjęciem decyzji co dalej robić. 60% osób rzucających palenie, skarży się na podobne dolegliwości, ale jest też dobra wiadomość - można temu zaradzić.

    Co zatem można zrobić?

  • ZNALEŹĆ SOBIE ZAJĘCIE - zorganizować swój czas w taki sposób, aby być zajętym wykonywaniem jakiś przyjemnych czynności przynajmniej przez pierwszy tydzień. Jeśli musisz czekać na umówione spotkanie poczytaj książkę, idź do kina, napisz kilka listów, albo wymyśl jakiś inny sposób żeby produktywnie spędzić czas.
  • DEPRESJA
    W momencie kiedy palacze tytoniu rzucają palenie, około 60% z nich skarży się na kiepskie samopoczucie przez pierwszy miesiąc. Na szczęście ten stan nie trwa długo i nie jest tak bardzo uciążliwy dla większości ludzi.

    Co zatem można zrobić?

  • ZWALCZAĆ PRZYGNĘBIENIE - Podejmij działanie i wykorzystaj wszystkie możliwości, które pomogą ci wyjść z nastroju depresji zanim będzie za późno. Jest to czas żeby siebie potraktować jako numer 1. Bądź dla siebie najważniejszy. Nie czekaj aż cię pocieszą inni, zrób to sam!
  • PODJĄĆ WYZWANIE - kiedy rzucający palenie wpadają w stan depresji, wyobrażają sobie, że życie bez papierosów nie może mieć pozytywnych aspektów. Jest to nieprawdą! Ex-palacze i ludzie nigdy nie palący nie są przecież bez końca pogrążeni w depresji. Tak będzie również w twoim przypadku, kiedy dobiegnie końca faza odzwyczajania się od nikotyny.
  • Nigdy nie jest za późno, aby przestać palić papierosy!
    Rzuć palenie razem z nami ! Potrzebujesz wsparcia?
    Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym
    tel. 0-801 108 108


    Oprac. na podstawie publikacji:
    "Nie zwlekaj-rzuć palenie!"
    Wydawca: Centrum Onkologii - Instytut ze środków
    "Programu pierwotnej profilaktyki chorób odtytoniowych w Polsce w 2000 r."
    Oprac. strony: J.Kosiaty, e-mail: jkosiaty@esculap.pl