AKTUALNOŚCI



Dla tych, co wiedzą lepiej, bo ich dziadek palił i dożył 79 lat.
Proszę raz uwierzyć statystyce. Obserwując przez 20 lat grupę 30.000 brytyjskich lekarzy, stwierdzono, że w grupie palaczy było 360 raków płuc, w grupie niepalących - 10. U palaczy miało miejsce 1.800 zawałów serca, u niepalących - 4 razy mniej.

Dla dociekliwych.
Dym papierosowy zawiera amoniak (używany do czyszczenia ubikacji), cyjanek (używany jako trutka na szczury), cyjanowodór (używany w czasie II wojny światowej przez hitlerowców w komorach gazowych) oraz formaldehyd (używany do konserwacji zdechłych żab i innych zwierząt).
Nikotyna - związek chemiczny, który prowadzi do uzależnienia od papierosów. W wysokich dawkach stanowi bardzo groźną truciznę. Jedna jej kropla (70 mg) powoduje śmierć dorosłego człowieka.
Palenie tytoniu zwiększa poziom we krwi antygenu rakowo-embrionalnego (CEA - Cancero Embryonic Antigen). Można to sprawdzić.

Dla zainteresowanych sferą seksualną.
Palenie w dużym stopniu ogranicza sprawność seksualną i zwiększa ryzyko impotencji u mężczyzn.

Dla kobiet dbających o urodę.
Palenie tytoniu przyspiesza starzenie się skóry (m.in. szarzenie i powstawanie zmarszczek) oraz powoduje zażółcenie zębów.

Dla zakochanych.
Palenie sprawia, że usta pachną jak stara popielnicza. Chcecie się całować z popielniczką?

Dla przyszłych matek.
Na podstawie badań 12.000 noworodków stwierdzono, że gdy matka pali do 9 papierosów dziennie, rodzą się dzieci lżejsze średnio o 100 gramów. Gdy pali ponad 10 papierosów dziennie - deficyt zwiększa się do 200 gramów. Dzieci te mają statystycznie większe zagrożenie tzw. zespołem nagłej śmierci noworodka.

Dla rodziców.
Co drugie dziecko, przebywając z dorosłymi w zadymionym pomieszczeniu, biernie pali. Stwierdzono to na podstawie badań moczu dzieci, który zawierał kotyninę. Im rodzice więcej palą, tym zawartość kotyniny w moczu jest wyższa. Jest to zabijanie dzieci na raty; tak twierdzą pediatrzy.

Dla tych, co chcą widzieć więcej.
Palenie może wpływać na powstawanie wielu nowotworów. Dieta bogata w betakaroten i witaminę A zmniejsza ryzyko zachorowania no raka jamy ustnej, płuc, żołądka, piersi, pęcherza. Tymczasem u palaczy poziom betakarotenu, witaminy A i C jest obniżony, a palenie powoduje leukoplakię i o 50% więcej uszkodzeń chromosomów w śluzówce, co zwiększa ryzyko raka.

Dla statystyków.
Dym tytoniowy zawiera ponad 4.000 szkodliwych substancji, z tego 40 o udowodnionym działaniu rakotwórczym.
Z powodu palenia tytoniu każdego dnia umiera na świecie 10 tys. osób, a w ciągu całego roku liczba ta sięga 3,5 mln osób.
W Unii Europejskiej palenie tytoniu odpowiada za ponad 500 tys. zgonów rocznie.
W Polsce tytoń pali około 10 mln Polaków. Codziennie umiera z tego powodu ponad 100 osób. Palenie tytoniu powoduje każdego roku w naszym kraju 18.000 przypadków raka płuc. Przed wojną produkowaliśmy 7,5 miliarda sztuk papierosów. Dzisiaj ponad 100 miliardów.

Dla tych, co twierdzą, że Amerykanie palą więcej.
W latach 50-tych udokumentowano dane dotyczące wpływu palenia na wczesne zgony w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Wtedy i w Ameryce, i w Polsce co czwarty mężczyzna umierał przedwcześnie. Badania powtórzono po 60-ciu latach. W tym czasie Amerykanie obniżyli ilość przedwczesnych zgonów z 25 do 11 procent, a w Polsce podwyższyła się ona z 25 do 52 procent. Polak potrafi.

Dla tych, co twierdzą, że wszystkiemu winne są złe warunki ekologiczne.
Richardo Peto, onkolog, podał zależność powstawania nowotworów od środowiska. Jeżeli wpływ odżywiania, warunków mieszkaniowych, pracy na powstawanie nowotworów wynosi 10 umownych jednostek, to zatrutego środowiska 10 razy mniej, bo tylko 1. W tej skali wpływ palenia papierosów na powstawanie nowotworów ma aż I00 punktów!

Dla tych, co twierdzą, że potrzebują pomocy lekarza.
Według amerykańskich doniesień tylko 10% palaczy potrzebuje pomocy lekarza, by się uniezależnić od nikotyny. Aż 90% sukcesu w rzuceniu palenia zależy wyłącznie od nas samych.

Dla tych, co lubią marzyć.
Pewnego dnia przestaje palić 10 milionów Polaków. O ile zdrowszy będzie nasz naród. Ile będzie zbędnych łóżek w szpitalach. Zasadą młodzieży stanie się: "Jestem Europejczykiem, nie palę". Lekarze również przestaną palić, zwłaszcza przy pacjentach.

Opracowano na podstawie publikacji:
"W nowe tysiąclecie bez papierosa"
Wydawca: Centrum Onkologii - Instytut
02-781 Warszawa, ul. W.K. Roentgena 5
Oprac. strony: J.Kosiaty, e-mail: jkosiaty@esculap.pl