PALENIE U KOBIET

Kobiety nie palące tytoniu


Palenie zabija. Pod koniec lat 90-tych w Polsce paliło 30% kobiet w wieku 20-40 lat i 20% kobiet w ciąży. Badania epidemiologiczne wskazują, że co 10-ta kobieta w średnim wieku (35-64 lata) umrze przedwcześnie z powodu palenia tytoniu. Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn tego, że długość życia kobiet nie wydłużała się w ostatnich dziesięcioleciach.

Jako palaczka papierosów jesteś bardziej narażona na ryzyko zachorowania na raka płuca. Nie zapominaj, że paląc zwiększasz także ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego i nerki.

Jednocześnie wzrasta ryzyko wystąpienia choroby serca (80% zawałów serca przed 50-tym rokiem życia występuje u palaczy). Dzieje się tak, ponieważ tlenek węgla zawarty w dymie tytoniowym uniemożliwia przenoszenie tlenu przez krew. Twoje serce musi zatem ciężej pracować, żeby dostarczyć tlen do wszystkich komórek w Twoim organizmie. Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym powoduje, że serce bije szybciej i pracuje ciężej. Powoduje ona również zwężanie się naczyń krwionośnych, wzrost ciśnienia krwi oraz cięższą pracę serca.

Paląc papierosy szybciej się zestarzejesz. Zwiększasz prawdopodobieństwo wystąpienia wcześniejszej menopauzy i osteoporozy. Twoja skóra szybciej się zestarzeje i pokryje zmarszczkami. Proces ten może się zacząć już w wieku 30 lat.

Palenie papierosów będzie zawsze przeszkodą w osiągnięciu ładnego wyglądu. Twoje zęby pokryją się kamieniem, palce będą żółte, a oddech nieświeży. Najlepsze perfumy nie zabiją zapachu tytoniu.

Jeżeli palisz papierosy i jednocześnie stosujesz pigułki antykoncepcyjne, zwiększasz ryzyko choroby serca i chorób zakrzepowo-zatorowych, w tym udaru mózgu. Ryzyko to zwiększa się wraz z wiekiem. Jeżeli jesteś po 30-tce, palisz papierosy i stosujesz pigułki antykoncepcyjne, ryzyko takie jest bardzo duże - przeczytaj informacje zawarte na opakowaniu środka antykoncepcyjnego.

Paląc papierosy możesz doświadczyć wielu innych dolegliwości zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu, takich jak: wrzody żołądka, nienowotworowe choroby układu oddechowego i inne. Możesz mieć skłonności do kaszlu i krótkiego oddechu. Paląc papierosy jesteś bardziej podatna na przeziębienia.

Wypalając dużo papierosów niszczysz swoje zdrowie. Pamiętaj, nie ma "bezpiecznej" liczby wypalanych papierosów. Nawet jeden papieros przyspiesza bicie Twojego serca, zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, obniża temperaturę Twoich palców rąk i nóg. Każdy papieros, którego wypalasz, niszczy Twoje zdrowie i skraca Twoje życie.

"Producenci papierosów w krajach zachodnich zaczęli tracić klientów, adresują więc dużą część swojej kampanii reklamowej do kobiet. Wykazują się przy tym niebywałym sprytem. Odwołują się do pragnień kobiety, która chce być piękna, elegancka, niezależna i szczupła. To w natrętnej reklamie tkwi obecnie jedna z przyczyn sięgania po papierosa przez kobiety."

Margharet Haglund
Szwedka, ekspert WHO

Opracowano na podstawie publikacji:
"Dobry powód by rzucić palenie - Twoje zdrowie!"
Wydawca: Centrum Onkologii - Instytut ze środków
"Programu pierwotnej profilaktyki chorób odtytoniowych w Polsce w 2000 r."
(Umowa z MZ z dn. 08.05.2000 r.)


WPŁYW PALENIA TYTONIU NA ŻEŃSKI UKŁAD ROZRODCZY

Istnieje wiele dowodów na to, że toksyczne związki znajdujące się w dymie tytoniowym mają negatywny wpływ na żeński układ rozrodczy. Z przeprowadzonych badań wynika, że kobiety palące regularnie papierosy mogą mieć o kilka lat wcześniej menopauzę, czyli ostatnią miesiączkę.

Toksyczne składniki dymu tytoniowego (policykliczne węglowodory aromatyczne) przyspieszają proces degeneracji jajników, co stanowi przyczynę wcześniejszego wkroczenia w okres klimakterium. Wiadomo, że przedwczesna menopauza jest zjawiskiem niekorzystnym z punktu widzenia zdrowia kobiety.

PALENIE ZMNIEJSZA PŁODNOŚĆ U KOBIET

Palenie tytoniu zmniejsza płodność u kobiet, obniżając szansę zapłodnienia w przybliżeniu o 1/3 w ciągu całego cyklu miesiączkowego. W wyniku dokonanych obserwacji ustalono, że u kobiet palących papierosy znacznie przedłuża się okres oczekiwania na zajście w ciążę.

PALENIE A DOJRZAŁOŚĆ PŁCIOWA KOBIET

MECHANIZMY ZABURZEŃ

Degeneracja jajników
Substancje smoliste oraz inne toksyczne związki obecne w dymie tytoniowym docierają do wnętrza jajników i powodują ich niewydolność, a następnie niszczą znajdujące się tam pierwotne komórki jajowe.

Śmierć komórek jajowych
Toksyczne składniki dymu tytoniowego (policykliczne węglowodory aromatyczne) przenikają do wnętrza komórek jajowych. Odznaczają się one dużą trwałością a ich poziom w komórce stale rośnie. Kiedy stężenie toksyn przekroczy wartość graniczną, następuje śmierć komórki.
Organizm kobiety sam niszczy zatrute dymem tytoniowym jajo, aby nie dopuścić do jego rozwoju i zapłodnienia. W efekcie następuje zmniejszenie się puli komórek, które uczestniczyć będą w cyklu owulacyjnym. Jest to przyczyną skrócenia okresu rozrodczości u kobiety.

MOŻLIWOŚĆ POPRAWY
Palenie papierosów jest jednym z największych, a zarazem Możliwym do uniknięcia, zagrożeniem zmniejszenia płodności kobiet.
Jeśli chcesz pozostać w pełni atrakcyjną, przedłużyć swoją młodość i  okres prawidłowego funkcjonowania mechanizmów rozrodczych:

NIE PAL!

Osoby, które rzucają palenie tytoniu, natychmiast zauważają że mają więcej energii i większy pociąg płciowy (libido).

Opracowano na podstawie publikacji:
"Wpływ palenia tytoniu na żeński układ rozrodczy"
Wydawca: Centrum Onkologii - Instytut ze środków
"Programu pierwotnej profilaktyki chorób odtytoniowych w Polsce w 2001 r."
Oprac. strony: J.Kosiaty, e-mail: jkosiaty@esculap.pl