PALENIE TYTONIU A IMPOTENCJA

Nie pal! Nie bądź impotentem!


Palenie tytoniu wywołuje impotencję u mężczyzn!

Impotencja to schorzenie, które dotyka w przybliżeniu 1 na 10 mężczyzn w wieku 21-75 lat, czyli ok. 1,25 mln mężczyzn w samej tylko Polsce.

Impotencja jako wczesny sygnał ostrzegawczy

Istnieje wiele dowodów na to, że wykrycie impotencji sygnalizuje obecność bardziej poważnych schorzeń naczyniowych.

Uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych prącia objawiające się jako impotencja, może być sygnałem ostrzegawczym świadczącym o możliwości poważnych uszkodzeń głównych tętnic w sercu. Kłopoty z seksem mogą zatem być zwiastunem groźnego uszkodzenia serca i całego układu krążenia.

Palenie zwiększa ryzyko impotencji o ponad 50%.

Palenie papierosów sprzyja występowaniu impotencji, zwiększając ryzyko tej przypadłości o ok. 54% u mężczyzn w przedziale wieku 30-49 lat. Spośród innych czynników ryzyka należy wymienić cukrzycę, wysokie stężenie cholesterolu we krwi i przyjmowanie leków przeciwnadciśnieniowych.

Ok. 115 tys. Polaków w wieku 30-49 lat
cierpi na impotencję wywołaną paleniem tytoniu

Na podstawie danych o czynnikach ryzyka i rozpowszechnieniu palenia w Polsce, szacuje się, że ok. 115 tys. mężczyzn w wieku 30-49 lat cierpi na impotencję bezpośrednio związaną z paleniem przez nich tytoniu. Prawdopodobnie ta liczba jest zaniżona, ponieważ nie uwzględnia przypadków impotencji występującej u byłych palaczy.

Mechanizmy zaburzeń

  • Zmniejszony dopływ krwi tętniczej (miażdżyca tętnic)

  • U ponad 20% palaczy z impotencją stwierdza się zbyt niskie ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych. Skutkiem tego jest zmniejszenie ilości krwi dopływającej do prącia.

  • Ograniczony dopływ krwi tętniczej (skurcz tętnic)

  • Gwałtowne skurcze naczyń krwionośnych w obrębie prącia, będące bezpośrednim i natychmiastowym skutkiem pobudzenia mózgu przez nikotynę, zmniejszają napływ krwi tętniczej do prącia.

  • Odpływ krwi (rozszerzenie żył)

  • Mechanizm zastawkowy, który zatrzymuje krew w obrębie prącia, zostaje uszkodzony pod wpływem nikotyny znajdującej się w krwioobiegu. Nadmierny odpływ krwi z prącia może mieć również inne przyczyny, jak np. niedostateczny rozkurcz mięśni prącia, co może być spowodowane napięciem nerwowym.

  • Inne efekty

  • Szkodliwy wpływ palenia tytoniu na sprawność seksualną mężczyzn przejawia się również jako:
    - zmniejszenie objętości ejakulatu (wydzielanego nasienia)
    - zmniejszenie liczby plemników
    - nieprawidłowości kształtu plemników
    - upośledzenie ruchliwości plemników

    Palenie nasila działanie innych czynników ryzyka impotencji

    Palenie tytoniu znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia innych czynników ryzyka impotencji. W badaniu obejmującym 1.290 mężczyzn leczonych uprzednio z powodu impotencji w amerykańskim stanie Massachusetts wykazano, że u palaczy impotencja występowała dwa razy częściej niż u niepalących - u 56% w porównaniu z 21%. Palenie papierosów było również związane ze znamiennie większym prawdopodobieństwem całkowitej impotencji u mężczyzn cierpiących na chorobę nadciśnieniową, choroby serca i zapalenie stawów.

    Możliwości poprawy

    Palenie papierosów jest jednym z największych, a zarazem możliwym do uniknięcia, zagrożeniem sprawności seksualnej. W związku z tym, że dwa z trzech najważniejszych skutków ubocznych palenia dotyczących wzwodu to ostre reakcje organizmu na nikotynę, możliwa jest natychmiastowa poprawa po rzuceniu palenia.

    Oprac. na podst. "Palenie tytoniu wywołuje impotencję u mężczyzn".
    Wydawca: Centrum Onkologii - Instytut w Warszawie ze środków
    "Programu pierwotnej profilaktyki chorób odtytoniowych w Polsce w 2000 r."
    Oprac. strony: J.Kosiaty, e-mail: jkosiaty@esculap.pl